מאת: עו״ד לירון ארהרדט

24/08/2022

מאמרים אחרונים

צוואות

עריכת צוואה יכולה להיות משימה מורכבת ומשתנה מאדם לאדם. צוואה הינה מסמך משפטי מחייב שאדם יכול לכתוב בו כיצד יחולק עזבונו לאחר מותו, זאת בהתאם לרצונו האמיתי. העזבון יכלול את כל הנכסים שבבעלותו, לרבות נכסי מקרקעין, מטלטלין, עסקים, חובות וזכויות אחרות שאותו אדם צבר במשך כל חייו. 

הרבה אנשים טועים לחשוב שאין צורך בצוואה היות שבכל מקרה הרכוש יחולק בין בני המשפחה או לחלופין, כי עריכת צוואה תעלה להם הרבה כסף. 

חשוב לדעת כי במקרה בו אין לאדם צוואה יחולו הוראות חוק הירושה תשכ"ה-1965 אשר קובעות כי כאשר אדם נפטר עזבונו יעבור ליורשיו. כך למשל, על פי החוק, רכושו של אדם יחולק כדלקמן:

אם הינו נשוי ו/או יש לו בת זוג – בן הזוג יקבל מחצית מהירושה והילדים (אם יש) יתחלקו ביניהם במחצית שנותרה. בנוסף, בת הזוג תקבל את המיטלטלין ואת המכונית של המוריש. 

דעו כי, גם ידועים בציבור בעלי זכויות מסוימות ובהתאם לחוק עלולים להיות זכאים לחלקים מהירושה, ככל שיוכיחו מס' תנאים..

כמו כן, יכולה להיות סיטואציה בה אדם המצוי בהליך גירושין (שעלול להתארך במשך שנים), לא כתב צוואה ובמהלך הגירושין נפטר. כך למעשה בן הזוג יקבל את רכושו אף מבלי שרצה בכך. 

בפועל, קיימים מצבים בהם החלוקה מהסוג הזה עלולה לגרום לבעיות ולסכסוך בין היורשים לאחר מות המוריש.

יש לציין כי חוק הירושה נכתב במציאות שונה מהמציאות שלנו כיום. כיום, אנו רואים סוגים שונים של תאים משפחתיים וכן, עלייה באחוזי גירושין מדי יום. ייתכנו לכך משמעויות כבדות משקל ליורשים לאחר מות המוריש ולכן מומלץ להסדיר את חלוקת העזבון בצוואה ולא להותירה ע"פ דין ירושה, זאת למען שיקוף רצונו של המוריש ברמה הכי גבוהה, ככל שניתן. 

גם בבעלות של עסק (לא רק נכסים) – על מנת שלא יהיו סכסוכים עתידיים באשר לאופן ניהול העסק לאחר מותו של האדם מומלץ ורצוי, כאמור, לערוך מסמך צוואה מקיף המשקף את רצונו האמיתי של המוריש בהתאם למצב המשפחתי הנתון ובהתאם לנכסים שבבעלותו ואחוזי חלוקתם לכל אחד מן היורשים.

כדי לקבל ייעוץ מידי בנושא ירושה וצוואה ניתן לפנות אל משרד עורכת הדין לירון ארהרדט. 

נהניתם? שתפו באמצעות:

מעוניין שנחזור אלייך?

מלא את הטופס ונחזור אליך בהקדם

השאירו פרטים עכשיו

לבחינת זכאותך לקבלת פיצוי התקשר/י עוד היום, ניסיון רב בתביעות נזיקין, שיתוף פעולה עם מומחים 

Call Now Button